Warszawa okiem Maratonu – II edycja Warszawskiego Maratonu Fotograficznego za nami!

12 godzin, ponad 100 osób na mecie, średnio po 20 tysięcy kroków i rekordowe 43 km na liczniku jednego z uczestników – tak w telegraficznym skrócie wyglądała kolejna edycja Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, którego organizatorem jest Green Caffè Nero. Celem zabawy było oddanie klimatu tętniącej życiem stolicy. Laureat pierwszego miejsca w konkursie otrzymał nagrodę w wysokości 3 000 zł. Uroczysta gala finałowa odbyła się we wtorek, 18 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki.

Warszawski Maraton Fotograficzny to konkurs, którego uczestnicy mają 12 godzin na wykonanie 12 zdjęć w 12 różnych kategoriach, powiązanych ze sobą jednym spójnym motywem przewodnim. W tym roku tematem konkursu było „Życie w Wielkim Mieście”. Pomimo deszczowej pogody, bieg wystartował 18 maja z Bulwaru Karskiego, przez Marszałkowską aż w kierunku Saskiej Kępy. Na najwytrwalszych na mecie czekało upalne słońce i satysfakcja z ukończenia fotograficznego challenge’u.

Jak w każdym maratonie liczy się czas, ale też bystre oko, szybka selekcja i spójna prezentacja – zauważa Agata Milewska, Brand Manager Green Caffè Nero. – Uczestnicy mają cały dzień na zaliczenie wszystkich przygotowanych przez nas punktów zbiorczych i wykazać się kreatywnym spojrzeniem na Warszawę. Ideą, jaka nam przyświeca w trakcie maratonu jest uchwycenie ducha wielkiego miasta, oswojenie jego zgiełku i czerpanie z niego inspiracji. Jednocześnie zależy nam na aktywnym wspieraniu promocji miasta, jego kultury, jak i kreatywności miłośników fotografii – dodaje.

Na 12 godzin przypada 12 kategorii, a wszystkie z nich związane są z wielkomiejskim motywem przewodnim. Dlatego dla uczestników to przede wszystkim sprawdzian dla ich kreatywności. Zwycięzców wybrało jury, w gronie którego znalazły się znane nazwiska z fotograficznego świata. Wśród nich należy wymienić jednego z najwybitniejszych autorów w historii polskiej fotografii – Tadeusza Rolke, grafika, architekta i varsavianistę – Tomasza Leca czy honorowego członka Związku Polskich Artystów Fotografów – Marka Grygiela. W swojej klasyfikacji eksperci oceniali pomysł, nakład pracy, oko i technikę. Największym wyzwaniem była ocena wszystkich 12 zdjęć jednego autora, spójnych z tematyką kategorii i całego maratonu.

Jak wyglądało podium i czyja seria zdjęć zachwyciła jurorów? Pierwsze miejsce zajął Arek Stani, na drugiej pozycji uplasowała się Anna Goleniewicz, a podium zamknęła Katarzyna Derkacz-Gajewska.


Jury przyznało także nagrody w poszczególnych kategoriach:
1. Żagle Warszawskie – Ireneusz Badura
2. Autorska interpretacja numeru startowego – Robert Gromadzki
3. Inteligentna Technologia – Małgorzata Barańska-Bartosiak
4. Wielkie Perspektywy – Anna Goleniewicz
5. Po stronie natury – Izabela Mieszczańska
6. Zwierzę w mieście – Daniel Sierawski
7. Sztuka na ulicach – Patrycja Orłowska
8. Miasto, którego nie ma – Izabela Mieszczańska
9. Kobieta w wielkim mieście – Marek Mosiński
10. Naturalnie nad Wisłą – Arek Stani
11. Hulaj Noga – Krzysztof Weyher
12. Młodym być i więcej nic – Piotr Minkiewicz